Dlaczego głębokość bieżnika ma większe znaczenie, gdy masz deszcz lub błoto pośniegowe

opony na kazda pogode

 

Opony są tak dobre, jak ich ogólny stan i głębokość bieżnika. Bieżnik na oponach to miejsce, w którym dzieje się cała magia. W tym miejscu lata testów i rozwoju dostarczyły wzoru nici, który może wytrzymać różne warunki pogodowe. Istnieje wiele prac rozwojowych związanych z optymalnym projektem mieszanek gumy i strukturą opony, ale wzór bieżnika nadaje oponom ich właściwości podczas jazdy, jeśli chodzi o przyczepność, kontrolę i zdolność pokonywania przeszkód pogodowych.

 

Kupując nowe opony masz w zależności od opony, opony zimowe mają głębokość bieżnika 9-10 mm, a opony letnie 7-8 mm. Gdy osiągniesz 4 mm, zaczynasz tracić niektóre kluczowe cechy i powinieneś zmienić opony na nowy komplet. Bezpieczeństwo jazdy jest skorelowane z przyczepnością, jaką będziesz mieć, abyś mógł mieć krótką drogę hamowania, aby uniknąć wypadków, abyś miał doskonałą przyczepność na suchym i mokrym asfalcie, dzięki czemu możesz pozostać na drodze podczas skręcania. Przy słabej przyczepności możesz łatwo stracić kontrolę i zacząć się ślizgać. Minimalna głębokość jest jeszcze bardziej krytyczna w przypadku opon zimowych, które muszą radzić sobie z błotem pośniegowym i śniegiem.

 

Głębokość wzoru jest również kluczowa, aby uniknąć efektu wodnego i błota pośniegowego. Im większa głębokość bieżnika, tym więcej wody i błota pośniegowego może zostać zgromadzone w bieżniku, gdy opona pozostaje w kontakcie z nawierzchnią drogi. Im niższa masz głębokość bieżnika, tym trudniejsze jest wypychanie wody na boki przez bieżnik, aby uniknąć utraty kontaktu. Dlatego głębokość bieżnika jest tak istotna, ponieważ ryzyko wystąpienia błota pośniegowego i aquaplaningu jest bezpośrednio skorelowane ze zmniejszającą się głębokością bieżnika. Oprócz głębokości bieżnika na ryzyko wpłynie również prędkość, dlatego zawsze bezpieczniej jest zmniejszyć prędkość w trudnych warunkach.

 

Jeśli więc masz niską głębokość bieżnika na oponach letnich, warto kupić nowy zestaw teraz, gdy nadeszła jesień, abyś był gotowy stawić czoła wymagającej pogodzie, która nadchodzi wraz z jesienią. Jeśli spróbujesz jeździć jesienią na zużytych oponach, zwiększa się szansa na wypadek. Będziesz mieć dłuższą drogę hamowania podczas deszczowej pogody i zwiększoną szansę na planowanie wody. Inwestując więc już teraz w nowy komplet opon, oboje będziecie mieć bezpieczniejszą jazdę jesienią i możecie zacząć w przyszłym roku z nowym kompletem opon. Czekanie z zakupem nowych opon do momentu zmiany opon na zimowe, a następnie zakup nowych opon w przyszłym roku nie jest mądrą decyzją.

 

Kiedy używasz niewłaściwego zestawu opon, więc jeśli używasz opon letnich w warunkach zimowych, masz zły wzór bieżnika, aby poradzić sobie ze śniegiem, lodem i błotem pośniegowym. Aby poradzić sobie w warunkach zimowych, będziesz potrzebować opon zatwierdzonych do warunków zimowych, które obejmują wszystkie opony zimowe i niektóre opony na każdą pogodę. Korzystając z popularnych w Europie Środkowej opon całorocznych, masz dobrą ochronę przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych.

 

Więcej informacji na temat dobrej przyczepności na mokrej nawierzchni można znaleźć na stronie: www. nokiantyres.pl