Jak bezpiecznie jeździć na oponach bez kolców

opony

 

Kiedy zamierzasz kupić nowy zestaw opon zimowych i chcesz kupić opony bez kolców, musisz poświęcić trochę czasu na dokonanie wyboru, aby mieć pewność, że otrzymasz najlepsze opony do swojego pojazdu, które odpowiadają Twoim potrzebom jazdy i będą odpowiednie do obszaru, w którym mieszkasz i po którym jeździsz. Musisz wiedzieć, jakie są dostępne opony bez kolców i jeśli są dostępne opony z kolcami, powinieneś również rozważyć je jako opcję. Mimo że oba są przeznaczone do użytku zimowego, bardzo się od siebie różnią.

 

Sam zakup opon bez kolców nie gwarantuje Ci bezpieczeństwa w sezonie zimowym, nawet jeśli kupujesz opony premium. Nadal będziesz musiał prowadzić ostrożnie i obserwować ruch. W rzeczywistości będziesz musiał być bardziej ostrożny podczas jazdy, biorąc pod uwagę, jak trudna jest jazda po drogach pokrytych śniegiem i lodem. Opony z kolcami ogólnie będą miały lepszą przyczepność na lodzie niż opony bez kolców, ponieważ metalowe kolce są w stanie wbijać się w powierzchnię lodu, aby zapewnić dobrą przyczepność. Na śniegu są one mniej więcej takie same, ponieważ wzór bieżnika wywiera większy wpływ niż kolce.

 

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas jazdy pojazdem z oponami bez kolców, jest zwalnianie, gdy wjeżdżasz w zakręty. Mimo że te opony mają lamele, które zwiększają przyczepność na zaśnieżonej i oblodzonej nawierzchni, możesz łatwo poślizgnąć się, jeśli skręcisz w zakręt z dużą prędkością. Nie spiesz się, aby dotrzeć do celu i zapomnij o swoim bezpieczeństwie. Lepiej jechać powoli i bezpiecznie dotrzeć tam, gdzie się wybierasz, niż spieszyć się i wpaść w wypadek, którego będziesz żałować na zawsze.

 

Uważaj na przyspieszanie na zakrętach i na zakrętach podczas jazdy po zimowych drogach. Jeśli gwałtownie przyspieszysz lub użyjesz hamulców, możesz stracić równowagę i zjechać z drogi. Nie możesz winić opon bez kolców za to, że nie radzą sobie dobrze, gdy popełniasz błędy. Pamiętaj, że Ty jako kierowca jesteś odpowiedzialny, a nie opony. Opony są po to tylko, aby pomóc Ci znaleźć najlepsze warunki do bezpiecznej jazdy. Jeśli prowadzisz lekkomyślnie, nadal będziesz narażony na wypadek, nawet jeśli masz w pojeździe najlepsze opony bez kolców klasy premium.

 

Podczas jazdy prędkość jest zawsze wyzwaniem, ponieważ zwiększa ryzyko wypadku. Częściowo wynika to z faktu, że droga hamowania znacznie się wydłuża, co daje krótszy czas reakcji. Wtedy też masz fakt, że łatwiej jest wjechać w poślizg, jeśli masz błoto pośniegowe na drodze, ponieważ daje to mniej czasu na wypychanie błota na boki. Masz również większe siły działające na samochód podczas pokonywania zakrętów, które mogą spowodować utratę przyczepności opon.

 

Więcej wskazówek na temat bezpiecznej jazdy pojazdem wyposażonym w opony bez kolców można znaleźć na stronie: https://www.nokiantyres.pl/