Jak zachować bezpieczeństwo podczas jazdy po śniegu i lodzie

opony zimowe

 

Zbliżająca się zima wywołuje niepokój nawet u doświadczonych kierowców. Mimo że dobrej jakości opony zimowe lub opony na każdą pogodę są dobrze wyposażone, aby poradzić sobie w każdych zimowych warunkach drogowych, nadal to kierowca musi jeździć samochodem po śniegu, błocie pośniegowym i lodzie. W wielu krajach Europy zimy mogą nadejść bez ostrzeżenia, co może być dość niebezpieczne, jeśli nie zostanie wyposażone w odpowiednie opony. Dlatego potrzebujesz przynajmniej podstawowej wiedzy na temat jazdy po śniegu i lodzie.

 

Dlatego oprócz dobrej jakości opony; ważne jest, aby znać kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podczas jazdy zimą. Nawet doświadczeni kierowcy uważają, że jazda zimą po śniegu i lodzie jest zniechęcająca. Należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, na przykład sposób kierowania na zaśnieżonych i oblodzonych powierzchniach. Ważne jest, aby zachować płynne, ostrożne i precyzyjne ruchy kierownicą, aby nie powodować poślizgu, który może również wystąpić przy gwałtownym przyspieszaniu, hamowaniu lub prędkościach zbyt szybkich w danych warunkach. Hamowanie lub zatrzymywanie się na śliskich nawierzchniach wymaga dłuższej widoczności, dystansu do nadążania i hamowania. Kierowcy biegli w prowadzeniu i hamowaniu na śliskich nawierzchniach muszą być również świadomi dodatkowych niebezpieczeństw związanych z niskimi temperaturami i przez nie powodowanych. Droga hamowania na lodzie w temperaturze -18 stopni Celsjusza jest dwukrotnie większa niż wymagana w temperaturze 0 stopni Celsjusza.

 

Do jazdy w warunkach zimowych potrzebne będą opony z homologacją do użytku zimowego. Nie możesz bezpiecznie jeździć na oponach letnich, aw wielu miejscach jest to nielegalne, ponieważ podczas jazdy po śniegu i lodzie będziesz musiał mieć założone opony zimowe lub atestowane. Jeśli więc masz opony letnie, będziesz musiał zmienić opony na zimowe, zanim nadejdzie pierwszy śnieg. Jeśli używasz opon całorocznych, które są homologowane na zimę, możesz bezpiecznie jeździć zimą i nie musisz się stresować ani martwić o zmienną pogodę. Głównym zabezpieczeniem jest to, że zawsze jesteś przygotowany na zimową pogodę i nie zaskoczy Cię nagła śnieżyca.

 

Opony na każdą pogodę, takie jak Nokian Weatherproof, to wysokiej jakości opony na każdą pogodę, które zachowują przewidywalną przyczepność przez cały rok, zarówno na mokrych, jak i zaśnieżonych drogach. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że poradzisz sobie z nagłymi zmianami pór roku. Pozwoli to na lepszą obsługę na czarnym lodzie, który może pojawić się jesienią w godzinach porannych. Dzięki nowym innowacjom i dwufunkcyjnej mieszance na każdą pogodę zapewnia doskonałą odporność na zużycie i oszczędność paliwa. Rowki łopatek pozwalają na właściwe prowadzenie deszczu, śniegu i błota pośniegowego, aby utrzymać właściwy kontakt z nawierzchnią, chroniąc w ten sposób przed aquaplaningiem.

 

Uzbrojony w dobrej jakości opony i podstawową wiedzę o jeździe po śniegu i lodzie będziesz mógł bez udręki cieszyć się zimowymi miesiącami. Niezależnie od tego, czy wybierzesz opony zimowe, czy całoroczne, będziesz przygotowany do bezproblemowej jazdy zarówno po śniegu, jak i lodzie.

 

Więcej informacji na temat wyboru opon na każdą pogodę można znaleźć na stronie www.nokiantyres.pl